Merhaba, bugün sizlerle güzel ve değişik bir akım olan “hairy” 3D baskı akımını inceleyip daha sonra örnek bir model hazırlayacağız.

Nedir Bu Hairy?

Hairy baskılar figürleri basarken saç, sakal, bıyık ve yele gibi ayrıntıların daha gerçekçi olması için oluşturulmuş bir tasarımdır. Saç gibi detayları basmak için zemine paralel olarak ince çizgiler oluşturulur. Hairy modelleri genelde bir bakımdan ikiye ayrılırlar. Bazıları kıvır kıvır bir görüntü elde etmek için olduğu gibi bırakırken bazırları sonradan şekillendirmek üzere bu çizgileri saran bir dış silindir çizip çizgilerin düz kalmasını sağlarlar.

Peki Bu Modelleri Nereden Bulabiliriz?

Modelleri 3D modellerin Google’ı olan thingiverse.com’da “hairy” araması yaparak bulabilir, hem bu modelleri hem de birbirinden farklı birçok modeli inceleyerek özel baskı ayarlarını takip edebilirsiniz.

Baskı Alırken Yapmamız Gereken Ayarlar Nelerdir?

Biz Einstein modelini basmayı tercih ettik ve onun üzerinden anlatmaya devam edeceğiz. Öncelikle bu modeli üretirken kullandığımız materyal PLA‘dır. PLA’yı tercih etmemizin nedeni uzun süreli baskılarda daha çabuk soğuyarak şeklinin bozulmaması. Bütün ayarları özetleyecek olursak;

Materyal: PLA
Taban Katmanı: Fark etmez
Destek Katmanı: Yok
Katman Kalınlığı: 0.2mm
Doluluk Oranı: %20

Baskı Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Baskı alındıktan sonra öncelikle taban katmanıyla çalıştıysanız o katmanı sökün, daha sonra fön makinasıyla modelin saçlarını ve bıyıklarını istediğimiz şekilde manipüle ederek modele son halini vermiş oluyoruz. Güzel ışık alan bir yerde sergileyin

Not: Güneş ışığına direk maruz kalacak şekilde konumlandırırsanız modeliniz bir süre sonra deforme olacaktır.

Type: haber