B19 Atölye ve Çalışma Alanı

Atölyelerin düzenlendiği ve Openfab ekibinin çalışma alandır. Alan en fazla 20 kişinin eğitim alabileceği şekilde tasarlanmıştır. Atölye ve eğitimler için alan farklı şekilde düzenlenebilme esnekliğine sahiptir. Bunların yanından alan içerisinde;

- 6 adet 3 boyutlu yazıcı, 
- 2 adet lazer kesici,
- 1 adet projeksiyon
- 1 adet dijital ekran 
- El aletleri ve maket malzemeleri bulunmaktadır.

Alan Openfab’in etkinliklerine ev sahipliği yapmanın yanında öğrenciler istediklerinde gelip kullanabilmektedir. Üniversite dışından olup alanı kullanmak isteyen kişi ya da kurumların mail yoluyla bizimle iletişime geçebilirler.

B18 Post Processing ve PCB Üretim Alanı

Özellikle elektronik kart üretimi ve prototipleme sürecindeki işlemler için kullanabileceğiniz alan içerisinde boyama ve yıkama ünitesi mevcuttur. Alan içerisinde PCB kart üretimi sırasında ihtiyaç duyacağınız kimyasallar yanında prototipleme sırasında kullanabileceğiniz, boya, zımpara, fırçalar, dremel gibi ekipmanlara alan içerisinden ulaşabilirsiniz. Bu alanda çalışma yapacak kişilerin MakerLab sorumlularından destek alması, İş Sağlığı ve Güvenliği açısından gerekli önlemleri almasını beklemekteyiz.

B17 Elektronik Çalışma ve CNC Kesim Alanı

Bu alan elektronik prototipleme ve CNC kesimleri için kullanılmaktadır. Osiloskop, sinyal jeneratörü, güç kaynağı ve çeşitli ölçü aletlerini gibi temel elektronik laboratuvar ekipmanları, elektronik bileşenlerin bulunduğu malzeme kutuları, lehimleme işlemini gerçekleştirmek için lehim istasyonları bulunmaktadır. Tüm bunların yanında delme, kesme ve zımparalama işlemleri de bu alanda yapılmaktadır. Bu işlemler için matkap, dekupaj testere ve dremel gibi gereçlerimiz mevcuttur. 

Bu alan içerisinde yer alan CNC ya da plastik enjeksiyon cihazını kullanmak isteyenlerin ‘Üretim Desteği’ sayfasını incelemesini öneririz.