MAKEngineer Sertifika Programı
15 Mart - 27 Nisan 2023

Son başvuru tarihi : 13 Mart 2023 Pazartesi 23:59

* Mühendislik bölümü öğrencilerinin katılımına açık ve ücretsizdir. Eğitim dili TÜRKÇE olacaktır.
* Başvuru değerlendirme sonuçları 14 Mart 2023 Salı günü açıklanacaktır.

Başvurular kapanmıştır.

Mühendislik fakültesi öğrencilerinin katılımına açık gerçekleştirilecek olan program üç ana başlığı kapsamaktadır. Bunlar; kodlama, elektronik prototipleme ve tasarım. Programın teorik kısmı  video kayıtları üzerinden ilerleyecek olup, uygulama kısmı öğrencinin durumuna göre evde ya da atölyede gerçekleştirilecektir. Dersler için 3 hafta, ders sonrasında projenin tamamlanması için öğrencilere bir hafta süre verilecektir. Program süresince önce ders videoları öğrencilerle paylaşılacak ve ardından belirlenen atölye gününde uygulama için Openfab'de ya da Zoom'da bir araya gelinecektir. Ders devamlılığı gösteren, verilen egzersizleri yaparak uygulama projesini çalışır şekilde tamamlayan öğrenciler sertifika almaya hak kazanacaktır. 

Kodlama eğitiminde simülasyon çalışmalarının gerçekleştirileceği platformun öğrenilmesi ile başlanacaktır. Ardından projede kullanılacak olan Arduino, Led Dot Matrix, buzzer, düğmeler gibi komponentler atölye ortamında bir araya getirilecek ve kodlaması yapılarak projenin kodlama kısmı tamamlanacaktır. Atölyeye gelemeyen öğrencilere proje malzemeleri kargolanacaktır.

Elektronik prototipleme eğitiminde, her katılımcı proje için gerekli olan elektronik devre kart çizimini bilgisayar ortamında KiCad programını kullanarak öğrenecek ve tek katmanlı devre kartı üretimi ile ilgili bilgi sahibi olacaktır. Ardından çizimi gerçekleştirilen devre kartının üretimi lab ortamında gerçekleştirilecektir. Katılımcılar tarafından gerekli delme, lehimleme işlemleri ve komponentlerin devre kartına monte edilmesi beklenmektedir. 

Üç boyutlu tasarım ve modelleme eğitiminde ise bilgisayar ortamında iki ve üç boyutlu modellemeyi Fusion 360 programını kullanarak gerçekleştirecek olup, atölye içerisindeki lazer kesicileri ve üç boyutlu yazıcıları kullanarak tasarımlarını üretecektir. Üretilen parçalar, elektronik devre kartı ile birleştirerek projeyi tamamlamış olacaktır.

Her hafta belirlenen günde yayınlanan eğitim videolarını izleyen öğrenciler verilen ödevleri atölye gününe kadar yapmaları beklenecektir. Programa katılacak öğrencilerin tüm eğitim videolarını izlemeleri, ardından ödevlerini yapmaları ve projeyi başarı ile tamamlamaları beklenmektedir.

Yürütücüler: 

Gülbahar Coşkun, Cengiz Tezel (OPENFAB)

Notlar:

* Sınırlı sayıda olacak kontenjan için öncelikle ön başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. 

* Seçilen katılımcıların ilk buluşmaya katılmaları önemli olup, program akış takvimi buluşmada paylaşılacaktır.

* Katılımcıların dizüstü bilgisayarlarını yanında getirmesi gerekmektedir ve üretilen projeler öğrencilerde kalacaktır.

* Atölye günleri, programa katılmaya hak kazanan öğrencilerin ders programına göre karar verilecektir. 

 

Detaylı bilgi ve soru için openfab@ozyegin.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.