Fotoğraf makinesinin atası sayılan iğne deliği kameralar, fotoğraf çekenin sürece şimdiden daha fazla dahil olmasını, deneysel çekimler yapabilmesini ve heyecanlı bekleyiş süresinin parçası olmasını sağlar.
Openfab tarafından geliştirilen ve 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilmiş olan pinhole kameralar serginin hem bir parçası hem de serginin ortaya çıkmasındaki en önemli araçlardan bir oldu. Süreç ÖzÜ ailesinden öğrencilerin, akademisyenlerin ve çalışanların kamerayı kullanarak kampüsü kendi bakış açılarından fotoğraflanması ile başladı. Sonrasından YAKLAŞ gezilerinde mahalleyi anlamak için kullandığımız bir araca dönüştü. Çekim süreci, çekenin kamerada ayarlamalar yapmasını, durup düşünmesini, deneysel yaklaşımlara fırsat vermesini ve heyecanlı bekleyişine olanak sağladı. Pinhole kamera kampüs içerisinde ve dışında farklı kişilerce, farklı şekilde anıları dondurmak için kullanıldı. 
Sergide toplam 15 heyecanlı kişi tarafından çekilmiş 40 fotoğraf bulacaksınız, aşağıdaki fotoğrafları tıklayarak yakından inceleyebilirsiniz. Proje ve sergi sürecinin hikayesini okumak ve ayrıntıları incelemek isterseniz, tıklayınız. Pinhole kameranın üç boyutlu modeli indirmek için tıklayınız.

Fotoğrafı Çekenler : Furkan Yılmaz Barış Çakmakçı Doğa Çakmakçı
Ahmet Alp Çakıcı Aslı Erdursun Ceyda Tahan Elif Sena Demirkol

 

Gülbahar Coşkun Neslişah Doğan Utku Çelebiöven Zeynep Örüklü
Kumsal Kurt Sena Özgürcan Yiğit Cicioğlu Zeynep Yeni