Bu yazımızda Windows 10 işletim sisteminde OBS Studio kullanarak webcam'inizin nasıl ayna görüntüsünü alabileceğinizi anlatacağız. Takıldığınız noktada openfab@ozyegin.edu.tr adresine mail atabilirsiniz. 

Yapılacaklar (17 Adım)

1. Adım

https://obsproject.com/ adresinden işletim sisteminize uygun OBS Studio’yu indiriniz.

2. Adım

Windows butonuna bastığınız zaman indirme otomatik olarak başlayacaktır.

3. Adım

İndirdikten sonra İndirilenler klasöründen ya da kırmızı ok ile gösterilen yere tıklayarak yüklemeye başlayabilirsiniz.

4. Adım

Next’e tıklayarak ve adımları takip ederek yükleme yapabilirsiniz.

5. Adım

Finish’e bastığınız zaman OBS Studio açılır.

6. Adım

İlk defa kuruyorsanız sizi Otomatik Yapılandırma Sihirbazı karşılar. Sadece sanal kamerayı kullanacağım’ı seçiniz ve ileriye basınız.

7. Adım

Ayarları Uygula’ya basınız.

8. Adım

Sol alt tarafta bulunan Scene bölümündeki kırmızı ok ile gösterilen + butonuna basınız ve istediğiniz bir sahne adı giriniz. Örnek: Webcam Ayna.

9. Adım

Kırmızı ok ile gösterilen Kaynaklar kısmından Ekle’ye tıkladıktan sonra açılan pencereden Video Yakalama Aygıtını seçiniz.

10. Adım

Çıkan pencerede Tamam’a tıklayınız.

11. Adım

Buradaki ekrana görüntü geldiyse Tamam’a tıklayınız. Gelmedi ise “Aygıt” yazan yerden doğru webcam’i deneyerek bulmaya çalışınız. (Genellikle OBS Virtual Camera olmayan bir seçenek vardır, o seçenek doğru olandır.)

Arka planda webcam’i kullanan Zoom vb. bir uygulama çalışıyorsa buraya görüntü gelmemesi normaldir. Webcam’i kullanan programı bulup kapatırsanız sorun çözülecektir.

12. Adım

OBS bizi bu ekran ile karşılayacak. Kırmızı çerçevenin sağ alt köşesinden tutup ekrana tam sığacak şekilde büyütebilirsiniz.

13. Adım

Ekranın yatay eksende ayna görüntüsünü almak için kırmızı çerçevenin içinde bir noktaya sağ tıklatıp Dönüştür Başlığı altından Yatay Döndür (H) seçeneğini seçiniz.

14. Adım

Sanal Kamerayı Başlat’a tıkladığınız zaman Sanal Webcam kullanıma hazır olacaktır. Zoom vb. video programlarında ayna görüntünüzü kullanarak Light Board ya da aynalı webcam aparatı gibi ürünleri sorunsuz kullanabilirsiniz.

15. Adım

Zoom’a girdikten sonra Stop Video butonunun sağındaki küçük oka tıklayarak açılan menüden OBS Virtual Camera’yı seçerseniz OBS Studio programından gelen görüntüyü Webcam olarak kullanabilirsiniz.

16. Adım

Zoom programı webcam’den gelen görüntünün ayna görüntüsünü size gösterir ama karşıya düz halini yollar. Şu an ise size düz gösterip karşıya ayna görüntüsünü yollamakta. Hem size hem diğer kişilere ayna görüntüsünü göstermek için son bir ayar yapmanız gerekmekte.

Bu ayar için Stop Video’nun yanındaki küçük oka basınız ve Video Settings’e giriniz.

17. Adım

Mirror my video seçeneğini deaktif ediniz. O seçenek yukarıdaki görseldeki gibi gözükmeli.

Önemli Detay

Bilgisayarınızı her yeniden açışınızda OBS Studio’yu tekrar açmanız gerekmektedir. Masaüstüne gelen OBS Studio simgesine tıklayarak ya da başlat menüsüne OBS Studio yazarak programı çalıştırabilirsiniz. Sonrasında ise sadece Sanal Kamerayı Başlat butonuna basmanız yeterlidir.