MAKEngineer Sertifika Programı
8 Mart - 2 Nisan 2021

Son başvuru tarihi : 5 Mart 2021 Cuma 17:00

* Mühendislik bölümü öğrencilerinin katılımına açık ve ücretsizdir.
* Başvuru değerlendirme sonuçları 8 Mart 2021 Pazartesi günü açıklanacaktır.

Kayıt Formu

Mühendislik fakültesi öğrencilerinin katılımına açık gerçekleştirilecek olan program üç ana başlığı kapsamaktadır. Bunlar; kodlama, elektronik prototipleme ve üç boyutlu tasarım. Program süresince eğitim videoları öğrencilere iletilecek olup, Zoom buluşmaları ile soru cevap yapılacaktır. Programın belirli aşamasını geçenlere uygulama projesini evlerinde gerçekleştirmeleri için gerekli malzemeler Openfab tarafından kargolanacaktır. Eğitim videolarını izleyerek uygulama projesini çalışır şekilde tamamlayan öğrenciler, sertifika almaya hak kazanacaktır. 

Kodlama eğitiminde simülasyon çalışmalarının gerçekleştirileceği platformun öğrenilmesi ile başlanacaktır. Ardından kodlamaya giriş yaparak, projede kullanılacak olan Arduino, Led Dot Matrix, buzzer, düğmeler gibi komponentleri kodlayarak projenin kodlama kısmı tamamlanacaktır. 

Elektronik prototipleme eğitiminde, her katılımcı proje için gerekli olan elektronik devre kart çizimini bilgisayar ortamında KiCad programını kullanarak öğrenecek ve tek katmanlı devre kartı üretimi ile ilgili bilgi sahibi olacaktır. 

Üç boyutlu tasarım ve modelleme eğitiminde ise bilgisayar ortamında üç boyutlu modellemeyi Fusion 360 programını kullanarak gerçekleştirecektir. Programının temel özellikleri öğrenmek ve iki boyutlu çizim yapmak ile başlayacak olan öğrenciler, eğitim sonunda projenin ana gövdesini ve parçalarını modellemiş olacaktır. 

Her hafta belirlenen günde yayınlanan eğitim videolarının ardından öğrencilerin verilen ödevi belirlenen tarihe kadar teslim etmeleri istenmektedir. 

Yürütücüler: 

Gülbahar Coşkun, Alp Çakıcı, Utku Çelebiöven (OPENFAB)

Fatih Uğurdağ (Mühendislik Fakültesi)

Notlar:

  • Sınırlı sayıda olacak kontenjan için öncelikle ön başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. 
  • Seçilen katılımcıların ilk buluşmaya katılmaları önemli olup, program akış takvimi buluşmada paylaşılacaktır.
  • Yüklenecek ilk video ödevini başarı ile yapan kişilere proje için gerekli malzemeler kargolanacaktır. Tüm malzemeler öğrencilerde kalacaktır.
  • Detaylı bilgi ve soru için openfab@ozyegin.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.