Fotoğraf Galerisi

MAKEngineer

Atölye Adı: MAKEngineer (Mühendisler için Maker Atölyesi)

Eğitim Süresi: 18 saat + OPENWEEK

Katılımcı Sayısı: Max.12 Kişi

Atölye Yürütücüsü:

Gülbahar Coşkun, Batuhan Başar (OPENFAB)

Fatih Uğurdağ (Mühendislik Fakültesi)

Atölye Kapsamı:

Mühendislik öğrencilerinin katılımına açık gerçekleştirilecek atölye çalışması üç ana başlığı içermektedir. Bu başlıklar : üç boyutlu modelleme, nesnelerin interneti ve elektronik prototipleme. Atölye süresince katılımcılar kişisel asistanı olacak bir ürün tasarlayacak olup ve kendileri üretecektir. O nedenle tüm eğitim içerikleri birbiri ile bağlantılıdır. Başvuran katılımcıların üç haftada eğitime katılması beklenmektedir.

3 boyutlu modelleme eğitiminde, katılımcılar Fusion360 programına giriş yapacak olup, iki ve üç boyutlu çizim yapmayı öğrenecek, ardından modelledikleri ürünleri atölye içerisindeki lazer kesici ve üç boyutlu yazıcıları kullanarak üreteceklerdir.

Nesnelerin İnterneti eğitiminde, katılımcılar NodemCU elektronik kartını kodlamayı, internet üzerinden elde ettiği veriyi kullanmayı öğrenecektir.

Elektronik prototipleme  eğitiminde, her katılımcının kendi ürünü için gerekli olan elektronik devre kartını bilgisayar ortamında KiCad programında çizmeyi, ardından üreterek diğer komponentlerle birleştirmeyi öğrenecektir.

OPENWEEK, atölye programına katılan öğrencilerin ürnlerini tamamlamaları için OPENFAB’in kullanımına açık oalcağı bir haftalık süreçtir. Bu süreçte katılımcıların ürün prototiplemesinde ihtiyaç duyacağı alet ve danışmanlık için OPENFAB’ten faydalanabilir.

Süreç:

Eğitim saatleri , ön başvurular sonrasında haftaiçi 8.00 – 16.30 saatleri olacak şekilde belirlenecek ve yayınlanacaktır.

    Katılımcılar atölyeye gelirken dizüstü bilgisayarlarını ve farelerini yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

    Notlar:

    • Eğitim sırasında kullanılan donanımlar öğrencilerde kalacaktır.
    • Detaylı bilgi ve soru için openfab@ozyegin.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.